Prudké zdražování energií

Jak jste se již pravděpodobně i Vy z nejrůznějších médií dozvěděli, ceny energií (elektřiny a plynu) v posledních měsících extrémně rostou. Vlivů, proč se tak děje, je více (příkladně obchodování s emisními povolenkami, vysoká poptávka po energiích, nadcházející topná sezóna). Naprosto stěžejní však je, že tento nárůst se zcela vymyká veškerým statistikám.

Zatímco běžně se výkyvy obou komodit pohybují v desítkách procent, nyní jde o rozdíly ve stovkách procent. Aktuální situaci v energetice tak lze přirovnat příkladně k tornádům na Moravě, které nedávno proběhly.

Tato situace je zcela extrémní a všichni ji více či méně finančně pocítíme. Jde o to, jak moc to pocítíme. Je to situace, s kterou nemá nikdo zkušenost. A proto se na trhu energetiky dějí a budou dít opravdu různé věci.

A jak už to v životě bývá, i nyní budou různé subjekty na trhu přistupovat k dané věci různě. Stejně jako budou někteří dodavatelé postupovat fair play, stejně tak se budou objevovat nabídky, které bych označil přinejmenším za „divoké“.

Může se příkladně stát, že Vám dodavatel nabídne dodávku za tzv. spotovou cenu (za tu, za kterou se aktuálně nakupuje na trhu) a k tomu si přidá svou marži (otázka v jaké výši). Nebo Vám nabídne fixaci ceny, kterou je však v této nevídané situaci velmi těžké stanovit. Proto tato cena může být přemrštěná. Nebo naopak, může se následně ukázat, že je nízká a dodavatel Vám tak bude nucen zaslat oznámení o navýšení ceny, kterou buď akceptujete nebo ne. Také Vám může nabídnout smlouvu na 3 roky s tím, že první rok budete mít cenu fixovanou a v dalších dvou letech přejdete na nefixovaný ceník (kde si tuto „dotaci“ může dostatečně vybrat zpět). I to je ve hře.
Více než kdy jindy jde proto nyní o to, zvolit takového dodavatele, který historicky přistupoval ke svým klientům otevřeně a s čitelnými podmínkami, bez nejrůznějších kliček a zákoutí.

Pokud máte nyní smlouvu, ve které máte uveden nefixovaný ceník, pak Vám dodavatel může cenu navyšovat bez jakéhokoliv oznámení. Pokud máte smlouvu, ve které Vám cenu fixuje, pak Vám navýšení ceny musí oznámit. V případě, že byste s navýšením ceny nesouhlasili, můžete toto maximálně 10 dnů před aktualizací nového ceníku Vašemu dodavateli oznámit a od smlouvy tak bez sankčně v průběhu daného období odstoupit.

Ve svém zájmu si proto pohlídejte, zda Vám Váš dodavatel zašle jakékoliv psaní. Pokud ano, můžete nás s tím kontaktovat. Podíváme se na to společně.

Vězte, že ať už ve smlouvě máte nebo nemáte fixovanou cenu, velké téma je, co se bude dít po ukončení daného období dodávky. Velmi často bývá ve smlouvě uvedena automatická prolongace. To znamená, že pokud Vašeho dodavatele s dostatečným předstihem před koncem daného období sami nekontaktujete, automaticky Vás prolonguje na další období. A to stěžejní je, že v takovém případě nevíte, za jaké ceny Vám bude v následujícím období dodávat. Proto nejsou automatické prolongace dobrá věc.

Dobrá zpráva však je, že již nyní můžeme udělat kroky k tomu, aby Vás stávající dodavatel automaticky neprolongoval. Protože o to tady jde především.

Chcete získat více informací?

S Vašimi osobními údaji vždy zacházíme s respektem a péčí. Odesláním souhlasíte s OOÚ a GDPR