Není pojištění jako pojištění

Spousta z nás má jistě pojištěnou nemovitost a vybavení domácnosti. Důležitá u těchto pojištění je pravidelná kontrola, kde je potřeba zohledňovat aktuální pojistnou hodnotu vašeho majetku.

Hodnota nemovitostí a věcí se v čase mění, příkladně v důsledku nárůstu tzv. reprodukčních cen (cena práce a materiálu v dané době), v důsledku rekonstrukce nebo pořízení nových věcí do domácnosti. Tyto aspekty vedou následně k možnému podpojištění, a tím i krácení pojistného plnění v rámci pojistné události. Navíc i pojišťovny mění své produkty a to, co nebylo v minulosti možné pojistit, je dnes standardně pojišťováno.

Pravidelnou kontrolu pojištění nepodceňujte

Například u rodinných domů nebo rekreačních objektů nastává podpojištění ve chvíli, kdy je nemovitost pojištěna na nižší částku, než je její aktuální hodnota, respektive hodnota, za kterou by bylo možné v případě vzniku totální škody odstranit ruiny a vystavět obdobnou nemovitost znovu. V takovém případě mohou pojišťovny krátit pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém je pojistná částka k hodnotě nemovitosti.

Jak by to vypadalo v praxi? Pro ukázku uveďme příklad vily, jejíž reálná hodnota je nyní pět milionů korun, ale pojistná částka ve smlouvě je nastavena pouze na dva a půl milionu, tedy poloviční. Po požáru vznikne na nemovitosti škoda ve výši 400 tisíc, pojišťovna by ale dle občanského zákoníku nemusela vyplatit celou částku, plnění by velmi pravděpodobně krátila pouze na 200 tisíc korun.

Jaká je tedy realita?

V aktuální době se hodně setkáváme s novými, ale i stávajícími klienty, kde podpojištění nemovitostí je zastoupeno v 60% všech případů (je nutné brát v úvahu, že za poslední rok vzrostla reprodukční hodnota cca o 30% ).

Dalším faktorem pro kontrolu pojistné smlouvy je ten, zda máte opravdu pojištěnou správnou nemovitost. Bohužel jsme se setkali i se smlouvami, kde klient měl pojištěné jiné číslo popisné dokonce i 8 let. Tím pádem, kdyby se na jeho nemovitosti cokoliv přihodilo, pojišťovna by pojistné plnění neplnila.

Prevence je nová garance

Aktualizace pojistné smlouvy a navýšení pojistné částky však nemusí automaticky znamenat, že za pojistku zaplatíme více.

V rámci naší odborné péče Vám nabízíme pomoc s kontrolou pojistných smluv, správného nastavení a porovnání mezi všemi pojišťovnami, kde šikovně umíme využít akcí pojišťoven, a tím můžete v některých případech i ušetřit nebo získat za podobnou cenu rozsáhlejší pojištění.

Chcete získat více informací?

S Vašimi osobními údaji vždy zacházíme s respektem a péčí. Odesláním souhlasíte s OOÚ a GDPR